Teorie i praxe sepsaná společně s Radimem Martynkem
Jeden z mých klientů měl úmrtí v rodině a ihned mi volal, že musí zrušit schůzku. Neváhal jsem a poslal mu kondolenci (jak se sluší v civilizované společnosti). Na obálce stálo:
Ctěný pán Jan Novák Městský úřad Horní Dolní Masarykovo nám. 1 999 99 HORNÍ DOLNÍ.
Pozorný čtenář na otázku, zda podatelna smí obálku otevřít, odpoví bez zaváhání NE! Jenže podatelna onoho úřadu nejenže nebyla pozorná, když nečte náš Nevšedník (zde…), ale zcela ignorovala text příslušného ustanovení vyhlášky č. 259/2012, o podrobnostech výkonu spisové služby, ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádí zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, ve znění pozdějších předpisů, bez kterého by úroveň této oblasti byla na úřadech tristní, obálku otevřela a kondolenci zaevidovala do spisové služby. Klient pak dva dny věnoval tomu, aby písemnost ze spisovky dostal ven.
§ 5 odst. 1: Pokud je v adrese na obálce doručené veřejnoprávnímu původci uvedeno nad názvem veřejnoprávního původce jméno, popřípadě jména, a příjmení fyzické osoby, předá veřejnoprávní původce obálku adresátovi, popřípadě jím určené fyzické osobě, neotevřenou. Zjistí-li adresát po otevření obálky, která mu byla předána, že obsahuje dokument úředního charakteru, zabezpečí bezodkladně jeho dodatečné označení a zaevidování. Pokud je v adrese na obálce doručené veřejnoprávnímu původci uvedeno jméno, popřípadě jména, a příjmení fyzické osoby pod názvem veřejnoprávního původce nebo vedle něj, veřejnoprávní původce postupuje, jako by údaje o fyzické osobě nebyly na obálce uvedeny.
Několik detailů k otevírání dopisů určených zaměstnanci
Ochrana osobnosti a jejího soukromí pramení už z ústavního pořádku ČR, a to z Listiny základních práv a svobod – viz článek 13:
Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem … nebo jiným podobným zařízením.
Ústavně zaručená možnost ochrany je rozvedena v právu soukromoprávním – viz § 86 občanského zákoníku:
Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.
Další ochranu poskytuje ustanovení § 7 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích (přestupek proti občanskému soužití) nebo ustanovení § 182 trestního zákona (porušení tajemství dopravovaných zpráv).
Kromě prováděcí vyhlášky o podrobnostech výkonu spisové služby řeší osobní povahu písemností obecně zákoník práce, který na jedné straně stanovuje zaměstnavateli právo kontrolovat zaměstnance, jak využívá pracovní a výrobní prostředky, ale zaměstnanci přiznává právo nenarušování soukromí, otázkou je pouze míra zásahu a poměřování těchto práv, stojí-li v kolizi. Zakotveno v ustanovení § 316 odst. 2 zákoníku práce:
Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.
Viz také www.uoou.cz/stanovisko-c-2-2009-ochrana-soukromi-zamestnancu-se-zvlastnim-zretelem-k-monitoringu-pracoviste/d-1511.
Zveřejněno v časopise Nevšedník č. 04/2017 (zde…).