O (ne)placeném parkování
Každodenně mě stresuje parkování. Některým z Vás už je určitě jasné, že jsem typická žena. Nejenže se mi málokdy podaří zaparkovat na první pokus, ale také si nikdy nejsem jistá, jestli zrovna zde parkuji správně a jestli musím něco platit. Raději jsem tedy obezřetná, a když vidím volná místa k parkování v centru města, tak se jim obloukem vyhnu, protože je mi podezřelé, proč tam nikdo neparkuje. Raději volím k parkování místa, která už důvěrně znám, a na místo určení dojdu pěšky v lodičkách na deseticentimetrovém a vyšším podpatku, což vnímám jako menší zlo.
Ale tomu je konec. Jasno mi v dopravních značkách v oblasti parkování udělal Nejvyšší správní soud. Začneme ale od začátku, tedy od pravidel, která najdeme v právních předpisech. Všichni asi tušíme, že dopravní značky nemůže na komunikaci umístit kdekdo a nakreslit si je na cokoli. Prvotní zmínku o dopravních značkách najdete na úrovni zákonné, a to v zákoně č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů. Jak také jinak, když dopravní značky nám mimo jiné ukládají nějakou povinnost a povinnost lze uložit jen na základě zákona tak, jak zakotvuje naše Listina (Usnesení ČNR č. 2/1993 Sb., o vyhlášení LISTINY ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součásti ústavního pořádku České republiky) v čl. 4 odst. 12. Pro účely tohoto článku je stěžejní ust. § 62 odst. 5 zákona o silničním provozu, kde se říká, že význam, užití, provedení a tvary dopravních značek a jejich symbolů určuje prováděcí právní předpis, kterým je vyhláška č. 256/2015 Sb., kterou se stanoví pravidla provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Dopravní značky, které řeší parkování, jsou zařazeny pod značky informativní provozní a jsou uvedeny v příloze č. 5 k prováděcímu právnímu předpisu. A tady je kámen úrazu. Je jich tam totiž několik. Parkoviště může označit přesně 13 dopravních značek nazvaných IP 11 a–g, 12 a 13a–13e. Kterou má pak obec použít, aby dopravní značení bylo správné a jednalo se o placené parkoviště?
Základní dopravní značkou označující placené parkoviště je značka IP 13c:
Z obrázku plyne i jasný popis. Jedná se o jedinou značku, která obecně značí placené parkoviště a podrobnosti k ní stanovuje dodatková tabulka nebo parkovací automat. Pro placené parkoviště tedy nemůže obec použít jinou značku označující parkoviště (z výše uvedených) a v dodatkové tabulce určit, že se jedná o parkování placené.
V tomto smyslu dal zapravdu žalobkyni, která se měla dopustit přestupku, Krajský soud v Ostravě – pobočka Olomouc (rozsudek Krajského soudu v Ostravě – pobočka Olomouc ze dne 27.04.2018 sp. zn. 65 A 108/2016-39) a na základě kasační stížnosti žalovaného Krajského úřadu Olomouckého kraje i Nejvyšší správní soud (rozsudek Nejvyšší správního soudu ze dne 25.07.2018 sp. zn. 9 As 192/2018-30). Nejmenované město totiž použilo k označení parkoviště značku IP 11c, jejíž význam je odlišný:
Značka sice byla doplněna dodatkovou tabulkou, kde bylo konstatováno, že se jedná o placené parkoviště a v jakém rozsahu, ale dodatková tabulka nemůže stanovit povinnost placení, není-li určeno přímo dopravní značkou. Město sice ještě upravilo placené zóny i ve svém nařízení, k jehož vydání je zmocněno v ust. § 23 odst. 1 písm. a) zákona o pozemních komunikacích8, nicméně ani zde nebyla zmínka o použití značky pro placené parkování. Bylo využito značek IP 25a a IP 25b k označení zón a značky IP 12, která rovněž neoznačuje placené parkoviště. Závěr soudu byl jednoznačný – přestupce nebyl povinen uhradit poplatek za parkování, není-li parkoviště řádně označeno značkou IP 13c.
A jak je parkoviště značeno ve Vaší obci či městě?
Článek byl zveřejněn v Nevšedníku č. 3/2018.